Orzecznictwo w sprawach frankowych

Zarzut zatrzymania niedopuszczalny - postanowienie TSUE z 8.05.2024 r. (C‑424/23)

TSUE potwierdza, że sprzeczne z dyrektywą 93/13 jest powołanie się przez bank na prawo zatrzymania, polegające na uzależnieniu możliwości otrzymania przez konsumenta zasądzonych na jego rzecz należności w związku z nieważnością umowy, od równoczesnego zaofiarowania przez konsumenta zwrotu albo zabezpieczenia zwrotu całości świadczenia otrzymanego od banku.

Jedną z form obrony banków przed niekorzystnymi skutkami stwierdzenia przez sąd nieważności umowy jest złożenie wobec kredytobiorców oświadczeniu o skorzystaniu z prawa zatrzymania i podniesienie w toku procesu tzw. zarzutu zatrzymania.

Skutkiem uwzględniania zarzutu zatrzymania przez niektóre sądy było oddalanie (w całości lub częściowo) roszczenia roszczenia konsumenta o zapłatę odsetek. Oddalając roszczenie o odsetki sądy argumentowało to w ten sposób, że bank, który skorzystał z prawa zatrzymania, nie pozostaje w zwłoce.

W wyroku z 14.12.2023 r. w sprawie C-28/22 TSUE orzekł już, że zgłoszenie przez bank w toku procesu zarzutu zatrzymania nie może prowadzić do pozbawienia konsumenta prawa do odsetek za opóźnienie od momentu upływu terminu oznaczonego w wezwaniu do zapłaty (zwrotu świadczeń spełnionych przez kredytobiorcę na rzecz banku w wykonaniu nieważnej umowy kredytowej).

W postanowieniu z 8.05.2024 r. w sprawie C-424/23 TSUE wskazał wprost, że powołanie się przez bank na prawo zatrzymania jest sprzeczne z dyrektywą 93/13.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie, TSUE wskazał (pkt 37 postanowienia), że:

skoro w przypadku skutecznego powołania się na prawo zatrzymania Santander Banku Polska stan opóźnienia tej instytucji bankowej ustałby, w związku z czym (...) [kredytobiorca] utraciłby w całości albo w części prawo do otrzymania odsetek za zwłokę od momentu wezwania do usunięcia uchybienia skierowanego do tej instytucji, należy stwierdzić, że dopuszczenie takiej możliwości zagrażałoby zarówno skuteczności ochrony przyznanej konsumentom przez dyrektywę 93/13, jak i osiągnięciu zamierzonego przez nią skutku odstraszającego.

Finalnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż:

Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że:

stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą w kontekście stwierdzenia nieważności zawartej przez instytucję bankową z konsumentem umowy kredytu hipotecznego z uwagi na nieuczciwy charakter niektórych warunków tej umowy powołanie się przez tę instytucję na prawo zatrzymania prowadzi do uzależnienia przysługującej konsumentowi możliwości uzyskania przez niego zapłaty kwot, które zasądzono od wspomnianej instytucji ze względu na skutki restytucyjne wynikające ze stwierdzenia nieuczciwego charakteru tych warunków, od równoczesnego zaofiarowania przez rzeczonego konsumenta zwrotu albo zabezpieczenia zwrotu całości świadczenia otrzymanego od tej samej instytucji przez konsumenta na podstawie wspomnianej umowy, niezależnie od spłat dokonanych już w wykonaniu tej umowy.

Pełna treść postanowienia: C‑424/23

Data publikacji: 28 maja, 2024
Bartosz Pręda
Autor:
Bartosz Pręda
Adwokat

Orzecznictwo w sprawach frankowych

Zobacz inne orzeczenia

Pełnomocnictwo przy procesowym zarzucie potrącenia - uchwała SN z 2.07.2024 r. (III CZP 2/24)

2024-07-14

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia na podstawie art. 203(1) KPC i odbioru takiego oświadczenia wystarczające jest pełnomocnictwo procesowe.

czytaj dalej →

Prawo zatrzymania nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność - uchwała SN z 19.06.2024 r. (III CZP 31/23)

2024-07-02

Prawo zatrzymania (art. 496 KC) nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w dniu 19.06.2024 r.

czytaj dalej →

Wymóg składania oświadczenia przez konsumenta sprzeczny z dyrektywą 93/13 - postanowienie TSUE z 3.05.2024 r. (C‑348/23)

2024-05-27

TSUE potwierdza, że sprzeczne z dyrektywą 93/13 jest wymaganie od konsumenta, by złożył oświadczenie, w którym potwierdzi, że nie wyraża zgody na nieuczciwy warunek umowy oraz wskaże, że jest świadomy skutków stwierdzenia nieważności oraz że wyraża zgodę na stwierdzenie nieważności tej umowy.

czytaj dalej →

Duża uchwała Sądu Najwyższego w sprawie „kredytów frankowych” (III CZP 25/22)

2024-04-25

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej w dniu 25.04.2024 r. podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące „kredytów frankowych” (indeksowanych i denominowanych). Uchwała jest bardzo korzystna dla kredytobiorców i w zasadniczej mierze zgodna z orzecznictwem TSUE.

czytaj dalej →

Bezpłatna analiza umowy

Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy.