Wyrokiem z 25 kwietnia 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu:
ustalił, że z powodu nieważności umowy kredytu o numerze z dnia 16 czerwca 2006 roku zawartej przez strony nie istnieje stosunek prawny kredytu mający wynikać z tej umowy;
zasądził od pozwanego na rzecz powodów (łącznie do ich majątku wspólnego) 86.178,41 zł (osiemdziesiąt sześć tysięcy sto siedemdziesiąt osiem złotych i czterdzieści jeden groszy) z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 6 czerwca 2023 roku do dnia zapłaty;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż podziela w całości argumentację przedstawioną w pozwie, którą uznaje za kompletną.
Umowa zawiera niedozwolone postanowienia umowne, tj. klauzulę zmiennego oprocentowania (tzw. „stary portfel” mBanku), postanowienia dotyczące ustalania kursów przez bank oraz postanowienia przerzucające w całości na kredytobiorców nieograniczone ryzyko kursowe.
Wyeliminowanie z umowy postanowień niedozwolonych powoduje, że umowy nie da się wykonać, co skutkuje koniecznością ustalenia, że jest jest ona nieważna (nie istnieje stosunek prawny, który miałby z niej wynikać).
Sąd Okręgowy we Wrocławiu zasadził na rzecz powodów wszystkie dochodzone pozwem kwoty wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty.
Postępowanie dowodowe ograniczyło się do przesłuchania kredytobiorców i przeprowadzenia dowodu z dokumentów. W sprawie została przeprowadzona jedna rozprawa. Postępowanie od wniesienia pozwu do wydania wyroku przez sąd I instancji trwało niespełna 9 miesięcy.
Całkowita korzyść kredytobiorców wynikająca z ustalenia nieważności umowy, z uwzględnieniem anulowanych rat przyszłych kredytu CHF, to ponad 400.000 zł (przy kwocie kredytu niespełna 336.000 zł).