Unieważnienie kredytu w euro - podstawy
Podstawy do unieważnienia kredytu w euro są takie same, jak w przypadku kredytów frankowych, czyli:
abuzywność postanowień pozwalających bankowi dowolnie ustalać kursy stosowane do przeliczeń, a w konsekwencji - decydować o wysokości świadczeń kredytobiorców;
abuzywność klauzuli ryzyka kursowego.
Kredyty w euro zawierają często dokładnie te same postanowienia, co kredyty frankowe. Różnią się jedynie wskazaniem w umowie kredytowej waluty, z którą powiązany jest kredyt (EUR zamiast CHF) oraz wskaźnika, w oparciu o który ustalane jest oprocentowanie (Euribor, a nie Libor). Poza tym kredyty powiązane z kursem euro (zarówno indeksowane, jak i denominowane) nie różnią się od kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim.
Skoro są to niemal identyczne umowy, to również w przypadku kredytów w euro istnieją wszelkie podstawy do ich podważenia i dochodzenia przed sądem roszczeń o ustalenie nieważności takich umów. Sądy uwzględniają roszczenia kredytobiorców i ustalają, że umowy kredytowe powiązane z euro są nieważne.
Kredyt w euro i kredyt frankowy - czym różni się sytuacja kredytobiorców?
Sytuacja kredytobiorców posiadających kredyty frankowe tym przede wszystkim różni się od sytuacji kredytobiorców posiadających kredyty euro, że w przypadku tych pierwszych doszło do zdecydowanie większego wzrostu kursu waluty obcej. Innymi słowy - ryzyko kursowe zdążyło się zmaterializować, prowadząc do znacznego wzrostu salda zadłużenia kredytobiorców.
W przypadku kredytobiorców posiadających kredyty w euro wzrost kursu waluty obcej pomiędzy zawarciem umowy a chwilą obecną nie była aż tak znaczny. Nie ma to jednak większego znaczenia w kontekście podstaw do dochodzenia roszczeń przeciwko bankowi.
Postanowienia kształtujące mechanizm indeksacji / denominacji są niedozwolone już tylko z tego względu, że narażają kredytobiorcę na nieograniczone ryzyko kursowe (możliwość nieograniczonego wzrostu zadłużenia kredytobiorcy w przeliczeniu na PLN). Nie ma znaczenia to, czy ryzyko to zdążyło się już zmaterializować, czy też nie. Wystarczający jest już sam fakt narażania kredytobiorcy na to ryzyko.
Unieważnienie kredytu w euro - dlaczego warto?
W przypadku ustalenia, że umowa kredytu powiązanego z euro jest nieważna, nie wywołuje ona żadnych skutków od samego początku. Oznacza to, że zarówno bank, jak i kredytobiorca, powinni sobie zwrócić wszystkie świadczenia spełniane na podstawie nieważnej umowy.
Kredytobiorca powinien zwrócić bankowi otrzymany kapitał, a bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie zapłacone raty oraz ewentualnie inne opłaty, które na rzecz banku płacił kredytobiorca (prowizje, składki ubezpieczeń, itp.). Finalny rezultat jest zatem taki, że kredytobiorca, nawet jeśli przez kilkanaście lat korzystał z kapitału banku, nie płaci od tego kapitału odsetek.
Co istotne, TSUE przesądził także, że bankom w takiej sytuacji nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie przez kredytobiorcę z kapitału, ani też żadna inna forma rekompensaty.
Unieważnienie kredytu w euro - jak zacząć?
Aby unieważnić kredyt w euro należy w pierwszej kolejności przesłać umowę kredytową do analizy. Po potwierdzeniu, że umowa zawiera postanowienia niedozwolone konieczne jest ustalenie dodatkowych okoliczności związanych z jej zawieraniem i uzyskanie z banku zaświadczenia o obsłudze kredytu, które pozwala dokładnie ustalić wysokość roszczeń.
Kolejnym krokiem jest przedsądowe wezwanie banku do zapłaty. Banki w 100% na takie wezwania odpowiadają odmownie - nie uznają roszczeń kredytobiorców. Konieczne w związku z tym jest złożenie do sądu pozwu, by to sąd rozstrzygnął o tym, że umowa kredytu powiązanego z euro jest nieważna.
Nasza kancelaria adwokacka prowadzi sprawy kredytobiorców posiadających kredyty powiązane z euro, uzyskując korzystne dla kredytobiorców wyroki.