Zagadnienia prawne, orzecznictwo, argumentacja, analizy

Blog

Uprawomocnienie wyroku w sprawie frankowej

2024-08-20

Wydanie wyroku w sprawie frankowej to moment, na który czeka każdy kredytobiorca. Kiedy wyrok jest prawomocny? Ile trwa uprawomocnienie wyroku? Czy wyrok prawomocny jest ostateczny? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie.

czytaj dalej →

Czy można unieważnić kredyt w euro?

2024-08-19

Kredyt w euro można unieważnić. Większość kredytów powiązanych z euro zawiera te same wady prawne, co kredyty frankowe. Unieważnienie kredytu w euro jest zatem jak najbardziej możliwe.

czytaj dalej →

45 najczęstszych pytań na sprawie frankowej (+ odpowiedzi i omówienie)

2024-08-18

Przedstawiamy 45 najczęściej pojawiających się pytań w sprawach frankowych wraz z najczęstszymi odpowiedziami, jakich udzielają kredytobiorcy.

czytaj dalej →

Jak przebiega rozprawa w sprawie frankowej?

2024-08-17

Dla wielu kredytobiorców sprawa dotycząca kredytu frankowego jest ich pierwszą sprawą sądową w życiu. Czego można spodziewać się na rozprawie sądowej? Jak krok po kroku przebiega taka rozprawa?

czytaj dalej →

Procedura po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji

2024-08-16

Wyrok sądu pierwszej instancji kończy pierwszy etap sprawy sądowej, na ogół nie kończy jednak postępowania. Jaka jest dalsza procedura?

czytaj dalej →

Status konsumenta w sprawach frankowych

2024-08-15

Frankowicze wygrywają sprawy z bankami przede wszystkim na podstawie przepisów o ochronie konsumentów. By móc korzystać z ochrony przysługującej konsumentom, konieczne jest wykazanie w sprawie frankowej, że kredytobiorcy przysługuje status konsumenta. Czym jest status konsumenta? Jak go wykazać?

czytaj dalej →

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

2023-06-08

Jedną z form obrony banków przed niekorzystnymi skutkami stwierdzenia przez sąd nieważności umowy jest złożenie wobec kredytobiorców oświadczeniu o skorzystaniu z prawa zatrzymania i podniesienie w toku procesu tzw. zarzutu zatrzymania. Co to oznacza? Jakie to rodzi konsekwencje?  

czytaj dalej →

Na jaki moment należy dokonywać oceny abuzywności postanowień umowy?

2023-04-26

W sprawach kredytów frankowych banki bardzo często bronią się w ten sposób, że próbują wykazywać, iż umowa faktycznie nie była wykonywana w sposób niekorzystny dla kredytobiorcy, bo np. bank stosował „kurs rynkowy”. Powstaje w związku z tym pytanie, na jaki moment należy dokonywać oceny abuzywności postanowień umowy i czy to, co wydarzyło się już po podpisaniu umowy (w szczególności to, jak umowa była wykonywana), ma znaczenie.

czytaj dalej →

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

2023-02-17

Zdaniem Rzecznika Generalnego w razie uznania, że umowa kredytu jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej przez bank nieuczciwych warunków umownych, bank nie może żądać od konsumenta jakichkolwiek innych świadczeń oprócz zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

czytaj dalej →

Kredyt frankowy - jakich roszczeń można dochodzić przed sądem?

2023-01-12

Prawidłowe sformułowanie żądań jest najistotniejszą częścią każdego pozwu. W sprawach dotyczących kredytów frankowych powodowie (kredytobiorcy) mogą swoje roszczenia formułować w różny sposób, żądając m.in. ustalenia nieważności umowy, tzw. „odfrankowienia” kredytu, a także zapłaty określonej sumy pieniężnej. Często w pozwie formułowanych jest kilka roszczeń.

czytaj dalej →

Kredyty frankowe - czy 2023 rok to dobry moment żeby pozwać bank?

2023-01-07

Nowy rok to często moment, w którym postanawiamy coś zmienić w swoim życiu. Jedną z takich zmian może być pozbycie się toksycznego kredytu frankowego. Czy początek 2023 r. to dobry moment, by pozwać bank?

czytaj dalej →

Dlaczego błędny jest pogląd Sądu Najwyższego dot. możliwości wyeliminowania z umowy GE Money Banku wyłącznie marży?

2022-08-28

W wyroku z 1.06.2022 r. (II CSKP 364/22) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, iż możliwe jest wyeliminowanie z § 17 umowy GE Money Banku wyłącznie elementu postanowienia odnoszącego się do marży, co zdaniem Sądu Najwyższego skutkuje tym, że „w stosunkach stron wiążący powinien być kurs średni NBP”. Pogląd ten jest błędny.

czytaj dalej →

Czy bankowi przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

2022-05-28

By zniechęcić kredytobiorców do występowania na drogę sądową, banki zapowiadają, że nawet w przypadku stwierdzenia nieważności umowy będą żądały wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Część banków już występuje z takimi roszczeniami. Czy kredytobiorcy mają się czego obawiać?

czytaj dalej →

Co to jest klauzula spreadowa?

2022-05-20

Klauzula spreadowa to określenie, które dość często pojawia się w kontekście tzw. „kredytów frankowych”. Co oznacza to pojęcie?

czytaj dalej →

Czy podpisanie oświadczenia o ryzyku kursowym uniemożliwia dochodzenie roszczeń?

2022-04-28

Niektóre banki wymagały od kredytobiorców podpisania oświadczenia, że kredytobiorcy mają świadomość ryzyka kursowego. Jakie znaczenie ma podpisanie takiego oświadczenia dla możliwości dochodzenia roszczeń?

czytaj dalej →

Czy można pozwać bank po całkowitej spłacie kredytu?

2022-04-26

Część frankowiczów, z różnych przyczyn, spłaciła już swój kredyt. Czy w takim przypadku możliwe jest dochodzenie roszczeń przeciwko bankowi?

czytaj dalej →

Jak przebiega sprawa dot. kredytu frankowego?

2022-04-22

Pozwanie banku to aktualnie jedyny sposób na rozwiązanie problemu z kredytem frankowym. Zobacz, jak przebiega cały proces krok po kroku.

czytaj dalej →

Ile można zyskać na wygraniu sprawy frankowej?

2022-04-20

Ile można zyskać wygrywając z bankiem sprawę dot. kredytu frankowego? Na przykładzie kilku kredytów pokazujemy – na konkretnych kwotach – jaka jest wartość korzyści wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy kredytowej przez sąd.

czytaj dalej →

Bezpłatna analiza umowy

Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy.