PREDA.info

Kredyty frankowe / Blog

Jak przebiega sprawa dot. kredytu frankowego?

Pozwanie banku to aktualnie jedyny sposób na rozwiązanie problemu z kredytem frankowym. Zobacz, jak przebiega cały proces krok po kroku.

Krok 1: analiza umowy

Każdą sprawę rozpoczynamy od przeanalizowania zapisów umowy kredytowej. Po stwierdzeniu w umowie postanowień niedozwolonych prosimy o dodatkowe informacje – m.in. dotyczące okoliczności zawierania umowy oraz sytuacji kredytobiorcy i przeznaczenia kredytu (w celu potwierdzenia statusu konsumenta).

Po uzyskaniu niezbędnych informacji – informujemy, jakie są możliwości dalszego działania, potencjalne korzyści z wygrania sprawy oraz koszty jej prowadzenia.

Czynności podejmowane na tym etapie są bezpłatne i nie rodzą po Twojej stronie żadnych zobowiązań.

Jeśli chcesz przesłać swoją umowę do bezpłatnej analizy – przejdź do strony: analiza umowy.

Krok 2: nawiązanie współpracy

Jeśli zdecydujesz się na powierzenie nam swojej sprawy, podpisujemy umowę o świadczenie usług prawnych, która szczegółowo reguluje zasady współpracy.

Następnie przygotowujemy wniosek o wydanie przez bank zaświadczeń niezbędnych do precyzyjnego sformułowania roszczeń.

Po otrzymaniu zaświadczeń z banku współpracujący z kancelarią analityk finansowy przygotowuje analizę zawierającą wyliczenia należności przysługujących kredytobiorcy w razie ustalenia nieważności umowy i w wypadku tzw. „odfrankowienia kredytu”.

Krok 3: etap przedsądowy

Dysponując analizą finansową formułujemy precyzyjnie w imieniu kredytobiorcy żądania i wysyłamy do banku przedsądowe wezwanie do uznania roszczeń i zapłaty.

Bank ma na odpowiedź 30 dni. Oczekując na odpowiedź z banku pracujemy już nad Twoim pozwem.

Krok 4: postępowanie sądowe

Po otrzymaniu z banku odpowiedzi na przedsądowe wezwanie (która zawsze jest negatywna), kończymy prace nad pozwem. Przed złożeniem pozwu w sądzie przesyłamy Ci jego projekt i wprowadzamy ewentualne korekty.

Po złożeniu pozwu sąd zarządza jego doręczenie pozwanemu (bankowi) i zobowiązuje bank do wniesienia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie.

Po otrzymaniu odpowiedzi na pozew, która na ogół liczy kilkadziesiąt stron (+ standardowo dodatkowo kilkaset stron załączników), przygotowujemy replikę na odpowiedź na pozew. O wszystkich pismach na bieżąco Cię informujemy, udostępniając ich skany drogą elektroniczną lub kopie w siedzibie kancelarii.

Wyznaczony zostaje termin rozprawy. Na pierwszej rozprawie najczęściej sąd przesłuchuje kredytobiorców. Przed rozprawą spotykamy się z Klientami, omawiamy dotychczasowy przebieg postępowania i kwestie wynikające z dotychczasowej wymiany pism procesowych. Informujemy jak może przebiegać przesłuchanie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości Klientów, by przebieg rozprawy nie był zaskoczeniem i nie wiązał się z nadmiernym stresem.

Dalszy przebieg postępowania zależy od indywidualnych aspektów konkretnej sprawy. Coraz częściej zdarza się, że już po pierwszej rozprawie sąd wydaje wyrok.

Data publikacji: 22 kwietnia, 2022
Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023
Bartosz Pręda

Autor: Bartosz Pręda

Adwokat. Od lat z zaangażowaniem reprezentuje kredytobiorców w sprawach tzw. „kredytów frankowych”.

Blog o kredytach frankowych

Zobacz inne artykuły na blogu

Wyrok TSUE z 8.06.2023 r. (C-570/21) - częściowe przeznaczenie kredytu na działalność gospodarczą

2023-06-09

Nawet częściowe przeznaczenie kredytu na cele związane z działalnością gospodarczą nie pozbawia kredytobiorcy statusu „konsumenta” i ochrony gwarantowanej przez dyrektywę 93/13 – to najistotniejszy wniosek z wyroku TSUE z 8.06.2023 r. w sprawie C-570/21.

czytaj dalej →

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych

2023-06-08

Jedną z form obrony banków przed niekorzystnymi skutkami stwierdzenia przez sąd nieważności umowy jest złożenie wobec kredytobiorców oświadczeniu o skorzystaniu z prawa zatrzymania i podniesienie w toku procesu tzw. zarzutu zatrzymania. Co to oznacza? Jakie to rodzi konsekwencje?  

czytaj dalej →

Uchwała SN z 26.04.2023 r. (III PZP 6/22) - czy wpłynie na sprawy frankowe?

2023-04-30

W dniu 26.04.2023 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, która istotnie może wpłynąć na czas rozpoznawania apelacji w sprawach cywilnych, w tym także w sprawach dotyczących kredytów frankowych.

czytaj dalej →

Na jaki moment należy dokonywać oceny abuzywności postanowień umowy?

2023-04-26

W sprawach kredytów frankowych banki bardzo często bronią się w ten sposób, że próbują wykazywać, iż umowa faktycznie nie była wykonywana w sposób niekorzystny dla kredytobiorcy, bo np. bank stosował „kurs rynkowy”. Powstaje w związku z tym pytanie, na jaki moment należy dokonywać oceny abuzywności postanowień umowy i czy to, co wydarzyło się już po podpisaniu umowy (w szczególności to, jak umowa była wykonywana), ma znaczenie.

czytaj dalej →

Bezpłatna analiza umowy

Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy, jakie korzyści może to przynieść oraz jakie są warunki prowadzenia sprawy przez kancelarię.