PREDA.info

Kredyty frankowe / Blog

Jak przebiega sprawa dot. kredytu frankowego?

Pozwanie banku to aktualnie jedyny sposób na rozwiązanie problemu z kredytem frankowym. Zobacz, jak przebiega cały proces krok po kroku.

Krok 1: analiza umowy

Każdą sprawę rozpoczynamy od przeanalizowania zapisów umowy kredytowej. Po stwierdzeniu w umowie postanowień niedozwolonych prosimy o dodatkowe informacje – m.in. dotyczące okoliczności zawierania umowy oraz sytuacji kredytobiorcy i przeznaczenia kredytu (w celu potwierdzenia statusu konsumenta).

Po uzyskaniu niezbędnych informacji – informujemy, jakie są możliwości dalszego działania, potencjalne korzyści z wygrania sprawy oraz koszty jej prowadzenia.

Czynności podejmowane na tym etapie są bezpłatne i nie rodzą po Twojej stronie żadnych zobowiązań.

Jeśli chcesz przesłać swoją umowę do bezpłatnej analizy – przejdź do strony: analiza umowy.

Krok 2: nawiązanie współpracy

Jeśli zdecydujesz się na powierzenie nam swojej sprawy, podpisujemy umowę o świadczenie usług prawnych, która szczegółowo reguluje zasady współpracy.

Następnie przygotowujemy wniosek o wydanie przez bank zaświadczeń niezbędnych do precyzyjnego sformułowania roszczeń.

Po otrzymaniu zaświadczeń z banku współpracujący z kancelarią analityk finansowy przygotowuje analizę zawierającą wyliczenia należności przysługujących kredytobiorcy w razie ustalenia nieważności umowy i w wypadku tzw. „odfrankowienia kredytu”.

Krok 3: etap przedsądowy

Dysponując analizą finansową formułujemy precyzyjnie w imieniu kredytobiorcy żądania i wysyłamy do banku przedsądowe wezwanie do uznania roszczeń i zapłaty.

Bank ma na odpowiedź 30 dni. Oczekując na odpowiedź z banku pracujemy już nad Twoim pozwem.

Krok 4: postępowanie sądowe

Po otrzymaniu z banku odpowiedzi na przedsądowe wezwanie (która zawsze jest negatywna), kończymy prace nad pozwem. Przed złożeniem pozwu w sądzie przesyłamy Ci jego projekt i wprowadzamy ewentualne korekty.

Po złożeniu pozwu sąd zarządza jego doręczenie pozwanemu (bankowi) i zobowiązuje bank do wniesienia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie.

Po otrzymaniu odpowiedzi na pozew, która na ogół liczy kilkadziesiąt stron (+ standardowo dodatkowo kilkaset stron załączników), przygotowujemy replikę na odpowiedź na pozew. O wszystkich pismach na bieżąco Cię informujemy, udostępniając ich skany drogą elektroniczną lub kopie w siedzibie kancelarii.

Wyznaczony zostaje termin rozprawy. Na pierwszej rozprawie najczęściej sąd przesłuchuje kredytobiorców. Przed rozprawą spotykamy się z Klientami, omawiamy dotychczasowy przebieg postępowania i kwestie wynikające z dotychczasowej wymiany pism procesowych. Informujemy jak może przebiegać przesłuchanie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości Klientów, by przebieg rozprawy nie był zaskoczeniem i nie wiązał się z nadmiernym stresem.

Dalszy przebieg postępowania zależy od indywidualnych aspektów konkretnej sprawy. Coraz częściej zdarza się, że już po pierwszej rozprawie sąd wydaje wyrok.

Data publikacji: 22 kwietnia, 2022
Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023
Bartosz Pręda
Autor:

Bartosz Pręda

Adwokat

Blog o kredytach frankowych

Zobacz inne artykuły na blogu

Postanowienie TSUE z 12.01.2024 r. (C‑488/23) - bankom nie przysługuje prawo do waloryzacji kapitału

2024-01-15

TSUE ostatecznie rozstrzygnął kwestię, że w zakres pojęcia „rekompensaty” wchodzi również waloryzacja kapitału, który został oddany do dyspozycji kredytobiorców. Zatem żądanie waloryzacji kapitału wysuwane przez banki w stosunku do kredytobiorców jest nieuprawnione w świetle przepisów dyrektywy 93/13.

czytaj dalej →

Uchwała SN z 19.10.2023 r. (III CZP 12/23) - braku współuczestnictwa koniecznego wszystkich kredytobiorców

2024-01-05

W dniu 19.10.2023 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę o braku współuczestnictwa koniecznego wszystkich kredytobiorców w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu. Jest to szczególnie ważne rozstrzygnięcie dla kredytobiorców, którzy są po rozwodzie i nie mogą liczyć na współpracę byłego małżonka przy dochodzeniu roszczeń.

czytaj dalej →

Wyrok TSUE z 14.12.2023 r. (C‑28/22) - zarzut zatrzymania nie może pozbawiać konsumenta odsetek

2023-12-15

TSUE potwierdza, że zgłoszenie przez bank w toku procesu zarzutu zatrzymania nie może prowadzić do pozbawienia konsumenta prawa do odsetek za opóźnienie, a początek przedawnienia roszczeń banku nie może być liczony od prawomocności wyroku w sprawie o ustalenie nieważność umowy kredytu.

czytaj dalej →

Postanowienie TSUE z 11.12.2023 r. (C‑756/22) - banki nie mogą żądać innej kwoty niż kapitał i ustawowe odsetki

2023-12-12

W postanowieniu z 11.12.2023 r. w sprawie C‑756/22 TSUE potwierdził, że w związku z uznaniem umowy kredytu za nieważną w całości ze względu na nieuczciwe warunki, bez których nie może ona dalej obowiązywać, bank nie może żądać od konsumenta zwrotu kwot innych niż kapitał wpłacony na poczet wykonania tej umowy oraz ustawowe odsetki za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

czytaj dalej →

Bezpłatna analiza umowy

Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy, jakie korzyści może to przynieść oraz jakie są warunki prowadzenia sprawy przez kancelarię.