Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje sytuacji, w których kredytobiorca spłacił już kredyt frankowy. Pierwsza sytuacja – gdy kredyt był zawarty na relatywnie krótki okres (np. 15 lat). Druga – gdy kredytobiorca zdecydował się na wcześniejszą spłatę kredytu.
Powody, dla których część kredytobiorców spłaciła swój kredyt frankowy przed terminem są różne. Część osób chciała w ten sposób uniknąć dalszych negatywnych konsekwencji wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Niektórych zmusiła do tego sytuacja życiowa – np. rozwód czy wynikająca z innych względów konieczność sprzedaży mieszkania.
Bez względu jednak na to, czy kredyt frankowy został spłacony zgodnie z harmonogramem czy też wcześniej – możliwe jest dochodzenie roszczeń przeciwko bankowi.
W przypadku, gdy kredyt frankowy został już w całości spłacony, nieco inaczej należy sformułować żądania pozwu. Co do zasady w takiej sytuacji formułuje się wyłącznie roszczenia o zapłatę, z uwagi na brak interesu prawnego w żądaniu ustalenia nieważności umowy.
Z punktu widzenia korzyści wynikających z wygrania sprawy frankowej nie ma jednak większego znaczenia, czy sprawa dotyczy kredytu już całkowicie spłacanego, czy też nie.