Wyrokiem z 14 maja 2025 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił, że nie istnieje stosunek prawny wynikający z umowy kredytowej z lipca 2009 r., indeksowanej kursem euro, zawartej z EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółką Akcyjną Oddział w Polsce (Polbank), którego następcą jest Raiffeisen Bank International AG;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy w Legnicy wskazał, iż w pełni podziela argumentację przedstawioną w niniejszej sprawie przez naszą kancelarię.
W pozwie inicjującym niniejsze postępowanie wskazane zostały dwa zasadnicze powody uzasadniające wniosek, że umowa kredytu indeksowanego kursem euro jest nieważna. Po pierwsze - narażenie konsumenta na nieograniczone ryzyko kursowe; po drugie - możliwość jednostronnego decydowania przez bank o wysokości kursów stosowanych do przeliczeń, a w konsekwencji - o wysokości świadczeń wynikających z umowy kredytowej.
W odniesieniu do ryzyka kursowego nie ma znaczenia to, że nie zmaterializowało się ono w tak dużym zakresie, jak w przypadku kredytów indeksowanych kursem CHF. Istotne jest bowiem to, że umowa narażała na takie ryzyko, że ryzyko to jest niczym nieograniczone oraz to, że może się ono zmaterializować w każdym czasie, aż do całkowitego wykonania umowy.
Postępowanie dowodowe w niniejszej sprawie ograniczyły się do przeprowadzenia dowodu z dokumentów oraz przesłuchania kredytobiorcy. Wyrok zapadł po przeprowadzeniu jednej rozprawy.
Korzyść kredytobiorcy wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ponad 220.000 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 200.000 zł).