Wyrokiem z 17 października 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
zasądził od strony pozwanej BNP Paribas Bank Polska S.A. w Warszawie na rzecz powoda kwotę 53.757,84 CHF (pięćdziesiąt trzy tysiące siedemset pięćdziesiąt siedem franków szwajcarskich i osiemdziesiąt cztery centymy) z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 19.03.2024 r. do dnia zapłaty;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd Okręgowy w Legnicy podzielił przedstawione przez kancelarię argumenty przemawiające za nieważnością umowy kredytowej dawnego Fortis Banku.
Sprawa dotyczyła kredytu w całości spłaconego w 2020 r., dlatego też nieważność umowy została ustalona jedynie jako przesłanka rozstrzygnięcia o żądaniu zapłaty.
Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy całą dochodzoną pozwem kwotę wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty. Kwota należności głównej obejmowała nadpłatę ponad udostępniony kredytobiorcy kapitał (przed wytoczeniem powództwa kredytobiorca złożył oświadczenie o potrąceniu).
Sąd Okręgowy w Legnicy nie podzielił podnoszonych przez bank argumentów, jakoby umowa kredytowa dawnego Fortis Banku była umową kredytu walutowego. Kancelaria przedstawiła szereg argumentów przemawiających za tym, że w istocie był to kredyt denominowany.
Sąd nie podzielił również podniesionego przez bank argumentu, że wykonanie umowy (całkowita spłata kredytu) w 2020 r. powoduje, że nie można żądać już jej unieważnienia.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie, po przesłuchaniu kredytobiorcy i przeprowadzeniu dowodu z dokumentów.
Korzyść kredytobiorcy wynikająca z nieważności umowy to ok. 260.000 zł (przy kredycie opiewającym na kwotę 197.000 zł).