Sąd Okręgowy we Wrocławiu wyrokiem z 26 lutego 2025 r.:
ustalił, że nie istnieje stosunek prawny wynikający z umowy kredytu indeksowanej kursem euro z dnia 19 marca 2010 r. zawartej przez powodów z EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (umowa jest nieważna w całości);
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy wskazał, iż umowa rażąco narusza interesy powodów jako konsumentów i jest niezgodna z dobrymi obyczajami. Umowa zawiera postanowienia, które pozwalają bankowi na ustalanie kursów w sposób dowolne. Postanowienia te, jako niedozwolone, podlegają eliminacji z umowy. Nie jest możliwe zastąpienie tych postanowień innymi, a umowa bez tych postanowień nie może być wykonywana, co skutkuje jej nieważnością.
Zawarcie aneksu umożliwiającego spłatę w euro nie ma w ocenie Sądu żadnego znaczenia, albowiem mechanizm waloryzacji został zastosowany już w chwili wypłaty kredytu.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie. Sąd przesłuchał kredytobiorców oraz przeprowadził dowody z dokumentów. Sąd pominął dowód z zeznań świadka zawnioskowanego przez bank.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 257.800 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 136.000 zł).