Bank BPH
Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ)
Bank Millennium
BRE Bank
Dominet Bank
Euro Bank
GE Money Bank
Getin Bank
ING Bank Śląski
Kredyt Bank
mBank
PKO BP
Polbank
Santander Consumer Bank
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu potwierdza, że umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do CHF, zawarta z Getin Bankiem w 2008 r., jest nieważna w całości.
Sprawa przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu toczyła się na skutek apelacji wniesionej przez bank od korzystnego dla kredytobiorcy wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z 8 października 2021 r. wydanego w sprawie I C 312/20.
Już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji bank wezwał kredytobiorcę do zapłaty całego udostępnionego kredytobiorcy kapitału, a następnie złożył materialnoprawne oświadczenie o potrąceniu wszystkich zasądzonych przez sąd I instancji kwot (z odsetkami). W dalszej kolejności bank, przed rozprawą apelacyjną, podniósł w piśmie procesowym zarzut potrącenia, a także – z ostrożności – zarzut zatrzymania.
Ze względu na złożone oświadczenie o potrąceniu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy oddalając powództwo w zakresie żądania zapłaty, z uwagi na wzajemne umorzenie wierzytelności.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok również w zakresie rozstrzygnięcia, w którym Sąd Okręgowy ustalił, że bankowi nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Sąd Apelacyjny oddalił w tym zakresie powództwo, podkreślając jednak wyraźnie, że zmiana ta wynika wyłącznie z tego, iż w ocenie Sądu Apelacyjnego kredytobiorca nie ma interesu prawnego w ustaleniu tej kwestii. Sąd Apelacyjny nie wypowiedział się natomiast co do tego, czy w jego ocenie bankom wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przysługuje, czy też nie.
W zasadniczej części, ustalającej nieważność umowy kredytowej, wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy nie został zmieniony. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazał, że w pełni podziela przytoczone przez Sąd Okręgowy w Legnicy argumenty przemawiające za nieważnością umowy.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zniósł między stronami koszty postępowania apelacyjnego, z uwagi na częściowe jedynie uwzględnienie apelacji i wygraną kredytobiorcy w zasadniczej kwestii stanowiącej spór, tj. co do nieważności umowy kredytowej. W kontekście rozstrzygnięcia o kosztach postępowania apelacyjnego na uwadze warto mieć, że bank wniósł opłatę od apelacji w kwocie 42.910 zł. Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania przed sądem I instancji pozostało niezmienione (Sąd Okręgowy zasądził z tego tytułu od banku na rzecz kredytobiorcy 11.917 zł).
Wyrok jest prawomocny.
Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy, jakie korzyści może to przynieść oraz jakie są warunki prowadzenia sprawy przez kancelarię.