Wyrokiem z 14 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze:
zasądził od strony pozwanej na rzecz powodów łącznie kwotę 193.261,05 zł (sto dziewięćdziesiąt trzy tysiące dwieście sześćdziesiąt jeden złotych 05/ 100 groszy) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 15 czerwca 2023 roku do dnia zapłaty;
dalej idące powództwo oddalił;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze na pierwszej rozprawie ustalił przesłankowo nieważność umowy kredytowej PKO BP z 2006 r., podzielając przedstawione przez kancelarię argumenty (brak możliwości utrzymania umowy w mocy po wyeliminowaniu z niej postanowień abuzywnych dot. wyznaczania kursów oraz wprowadzających do umowy nieograniczone ryzyko kursowe).
Postępowanie dowodowe objęło przeprowadzenie dowodów z dokumentów oraz przesłuchanie kredytobiorców.
Sprawa dotyczyła kredytu w całości już spłaconego w 2018 r.
Powództwo główne zostało uwzględnione w całości - sąd zasądził na rzecz kredytobiorców całą dochodzoną pozwem kwotę wraz z odsetkami.
Z ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że zawarte w sentencji wyroku rozstrzygnięcie „dalej idące powództwo oddala”, dotyczy żądania ewentualnego sformułowanego w pozwie na wypadek nieuwzględnienia żądania głównego. Takie sformułowanie sentencji wyroku jest błędne. W razie uwzględnienia przez sąd żądania przedstawionego jako pierwsze, rozpoznanie żądania ewentualnego staje się bezprzedmiotowe i nie powinno być wydawane w stosunku do niego żadne orzeczenie (tak: Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 18.10.2013 r., III CZP 58/13).
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy to 193.261,05 zł (przy kredycie opiewającym na kwotę 265.000 zł).