Wyrokiem z 19 września 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu sporządzonej w dniu 22 października 2007 r. pomiędzy powodami a GE Money Bank Spółką Akcyjną w Gdańsku, którego następcą prawnym jest strona pozwana Bank BPH Spółka Akcyjna w Gdańsku;
zasądził od strony pozwanej Banku BPH Spółki Akcyjnej w Gdańsku na rzecz powodów łącznie kwotę 15.517,29 zł (piętnaście tysięcy pięćset siedemnaście złotych dwadzieścia dziewięć groszy) z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 5 grudnia 2023 r. do dnia zapłaty;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd podzielił argumentację prawną przedstawioną w pozwie. W ocenie sądu doszło do naruszenia równowagi kontraktowej. Kredyt indeksowany co do zasady jest zgodny z obowiązującym prawem, niemniej sposób ukształtowania praw i obowiązków w tej umowie - w kontekście indeksacji oraz w połączeniu ze sposobem poinformowania o ryzyku, uzasadnia tezę, że doszło do naruszenia równowagi kontraktowej i spełnione są przesłanki abuzywności.
Sąd wskazał, iż ma świadomość rozbieżności w orzecznictwie odnośnie do § 17 umów GE Money Banku, jednakże opowiada się za stanowiskiem, że nie można z umowy wyeliminować wyłącznie elementu postanowienia niedozwolonego odnoszącego się do marży kursowej.
Abuzywność zakwestionowanych postanowień powoduje, że nie ma możliwości utrzymania umowy.
Konsekwencją ustalenie nieważności umowy (nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z umowy) było zasądzenie na rzecz kredytobiorców wszystkich dochodzonych pozwem należności wraz z odsetkami.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie. Sąd przeprowadził dowód z dokumentów, przesłuchał jednego świadka (zawnioskowanego przez bank) oraz kredytobiorców.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 248.400 zł (przy kredycie opiewającym na kwotę 173.750 zł).