Wyrokiem z 11 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił, że stosunek prawny wynikający z umowy o kredyt hipoteczny numer z dnia 17 lipca 2008r. zawartej przez powodów z Bankiem Millennium Spółką Akcyjną w Warszawie nie istnieje;
zasądził od strony pozwanej Banku Millennium Spółki Akcyjnej w Warszawie, łącznie na rzecz powodów kwotę 16.397,79 CHF zł (szesnaście tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt siedem złotych 79/100) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 7 września 2023 roku do dnia zapłaty;
kosztami procesu w całości obciążył bank.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż podziela argumenty przedstawione w pozwie, przemawiające za nieważnością umowy kredytowej. Przedstawiona przez naszą kancelarię argumentacja opierała się na kwestionowaniu postanowień pozwalających bankowi jednostronnie decydować o wysokości kursów stosowanych do przeliczeń oraz postanowień narażających kredytobiorców na nieograniczone ryzyko kursowe. Sąd uznał te postanowienia za niedozwolone i zgodził się, że tych postanowień umowa nie może być wykonywana, co skutkuje ustaleniem, że nie istnieje wynikający z niej stosunek prawny.
Postępowanie dowodowe ograniczyło się do przeprowadzenie dowodów z dokumentów oraz przesłuchania kredytobiorców.
W sprawie została przeprowadzona jedna rozprawa. Wyrok zapadł po nieco ponad roku od złożenia pozwu. Wcześniej, po upływie około miesiąca od złożenia pozwu, sąd wydał postanowienie wstrzymujące obowiązek spłacania rat przez kredytobiorców do prawomocnego zakończenia postępowania.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 566.000 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 400.000 zł).