Wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił, że nie istnieje stosunek prawny wynikający z umowy kredytu zawartej przez powodów (pozwanych wzajemnych) z BRE Bankiem S.A. z siedzibą w Warszawie ;
zasądził od strony pozwanej mBanku S.A w Warszawie (powoda wzajemnego) łącznie na rzecz powodów (pozwanych wzajemnych) kwotę 31.340,13 zł (trzydzieści jeden tysięcy trzysta czterdzieści złotych 13/100) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 07.10.2023 r. do dnia zapłaty;
oddalił powództwo wzajemne w całości;
obciążył bank w całości kosztami procesu głównego;
obciążył bank w całości kosztami procesu wzajemnego.
Sąd Okręgowy uznał, że umowa kredytowa z 2008 r. zawarta z BRE Bankiem jest nieważna w całości. Sąd podzielił argumentację przedstawioną przez kancelarię, wskazując na niedozwolony charakter postanowień odwołujących się do tabeli kursowej banku oraz wprowadzających do umowy ryzyko kursowe.
Sąd przeprowadził dowody z dokumentów oraz przesłuchał kredytobiorców.
Wyrok zapadł po przeprowadzeniu jednej rozprawy. Od złożenia pozwu do wydania wyroku upłynęło 8,5 miesiąca.
W odpowiedzi na pozew bank wniósł powództwo wzajemne przeciwko kredytobiorcom o zwrot kapitału. Powództwo to było pozbawione podstaw, ponieważ kredytobiorcy, po wcześniejszym wezwaniu banku do zapłaty, jeszcze przed skierowaniem do sądu pozwu złożyli oświadczenie o potrąceniu, umarzając w ten sposób wierzytelność banku o zwrot kapitału. Przed sądem kredytobiorcy dochodzili jedynie zapłaty (zwrotu) kwoty stanowiącej nadwyżkę spłaconych rat ponad udostępniony im kapitał.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat oraz odsetki) to ok. 353.000 zł (przy kredycie opiewającym na kwotę 206.000 zł).