Wyrokiem z 20 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił nieistnienie stosunku prawnego pomiędzy powodami a stroną pozwaną Bankiem BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku wynikającego z umowy kredytu zawartej w dniu 2.01.2006 r. z GE Money Bankiem S.A. s siedzibą w Gdańsku z uwagi na jej nieważność;
zasądził od strony pozwanej Banku BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku łącznie na rzecz powodów kwotę 153.597,11 PLN wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 26.04.2024 r. do dnia zapłaty;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie, po niespełna 5 miesięcach od złożeniu pozwu. Po złożeniu pozwu inicjującego niniejszą sprawę sąd uwzględnił wniosek o udzielenie zabezpieczenia i wstrzymał obowiązek dokonywania spłat rat przez kredytobiorców.
Postępowanie dowodowe w niniejszej sprawie ograniczyło się do przeprowadzenia dowodów z dokumentów oraz przesłuchania powodów. Sąd pominął wnioski dowodowe banku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego oraz o przesłuchanie świadka.
Sąd zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez kancelarię, iż zawarte w umowie kredytowej klauzule (dot. ustalania kursów oraz wprowadzające nieograniczone ryzyko kursowe) są postanowieniami niedozwolonymi, a ich wyeliminowanie powoduje, że umowy nie da się utrzymać. W konsekwencji sąd ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytowej, z uwagi na jej nieważność.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 193.000 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 200.000 zł).