Sąd Okręgowy w Legnicy w wyroku wydanym w sprawie I C 684/22:
1. ustalił, że umowa kredytu zawarta 16 listopada 2004 roku pomiędzy powódką a GE Bankiem Mieszkaniowym Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie jest nieważna;
2. zasądził od strony pozwanej Banku BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku na rzecz powódki kwotę 256.352,34 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt sześć tysięcy trzysta pięćdziesiąt dwa złote 34/100), z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 6 sierpnia 2022 roku do dnia zapłaty;
3. zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 11.817 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym kwotę 10.817 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Wyrok zapadł na drugiej rozprawie, nieco ponad 2 miesiące po wniesieniu pozwu.
Sprawa dotyczyła umowy zawartej w 2004 r. Sąd przesłuchał zawnioskowanego przez bank świadka. -pośrednika kredytowego udzielającego kredytu. Świadek banku potwierdził, że w 2004 r. nie obowiązywały jakiekolwiek procedury informowania o ryzyku kursowym. Ponadto świadek zeznał, że uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez bank, podczas których wskazywano, by przy przedstawianiu oferty przekazywać klientom informację, że frank szwajcarski to stabilna waluta.
Ciekawym aspektem sprawy jest to, że w umowa nie pozostawiała bankowi całkowitej swobody w ustalaniu marży kursowej (a w konsekwencji kursów stosowanych do przeliczeń), lecz odwoływała się do średniej arytmetycznej kursów kupna/sprzedaży stosowanych przez pięć innych banków, tj.: PKO BP S.A., Pekao S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Millennium Bank S.A. i Citibank Handlowy Polska S.A.
Odsetki zasądzone zostały od dnia wskazanego w wezwaniu do zapłaty.
Wyrok nie jest prawomocny.