Wyrokiem z dnia 19 lutego 2025 r. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze:
ustalił, że nie istnieje stosunek prawny wynikający z umowy kredytu zawartej w 2007 r. przez powódkę z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A.;
zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 415.728,31 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 9 września 2023 r. do dnia zapłaty;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, po przeprowadzeniu dwóch rozpraw, uwzględnił w całości powództwo o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego i zapłatę.
Postępowanie dowodowe ograniczyło się do przeprowadzenia dowodów z dokumentów oraz przesłuchania kredytobiorczyni.
Niecodziennym aspektem sprawy było to, że środki pochodzące z kredytu przeznaczone zostały na sfinansowanie budowy lokalu, który miał się składać z części mieszkalnej oraz z części usługowej, w związku z czym bank kwestionował konsumencki charakter umowy. Ostatecznie Sąd podzielił przedstawione przez kancelarię argumenty, iż nawet częściowe przeznaczenie kredytu na cele związane z działalnością gospodarczą nie pozbawia kredytobiorcy statusu „konsumenta” i ochrony gwarantowanej przez dyrektywę 93/13, jeśli cel związany z działalnością gospodarczą lub zawodową nie jest dominujący w ogólnym kontekście umowy (zgodnie z wyrokiem TSUE z 8.06.2023 r. w sprawie C-570/21).
Korzyść kredytobiorczyni wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 501.500 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 465.000 zł).