Wyrokiem z 12 czerwca 2024 r. Sąd Rejonowy w Głogowie:
zasądził od strony pozwanej Powszechnej Kasy Oszczędności
Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 69.509,71 złotych (słownie: sześćdziesiąt dziewięć
tysięcy pięćset dziewięć złotych 71/100) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od tej kwoty od dnia 1 lipca 2023 roku do dnia zapłaty,
ustalił, że powodowie wygrali sprawę w całości, natomiast strona
pozwana przegrała sprawę w całości i szczegółowe wyliczenie
kosztów procesu pozostawił referendarzowi sądowemu.
Sąd Rejonowy w Głogowie podzielił przedstawione przez naszą kancelarię argumenty przemawiające za abuzywnością postanowień umowy kredytowej i przesłankowo ustalił, że umowa kredytu denominowanego zawarta z PKO BP w 2006 r. jest nieważna. W konsekwencji Sąd zasądził na rzecz kredytobiorców całą dochodzoną pozwem kwotę wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Sprawa dotyczyła kredytu w całości spłaconego w 2020 r. W pozwie powodowie dochodzili wyłącznie nadpłaty ponad udostępniony im kapitał. Przed złożeniem pozwu powodowie dokonali potrącenia, które sąd uznał za skuteczne.
Sąd Rejonowy w Głogowie nie podzielił prezentowanego przez bank stanowiska, że roszczenie kredytobiorców jest przedawnione. Sąd nie podzielił również poglądu, że zawarta przez strony umowa jest umową kredytu walutowego, która może być wykonywana wyłącznie w walucie obcej.
Postępowanie dowodowe obejmowało przesłuchanie kredytobiorców oraz świadka - pracownika banku. Ponadto sąd przeprowadził dowody z dokumentów.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy kredytowej to 69.509 zł + odsetki (przy kwocie udostępnionego kapitału 98.485 zł).