Wyrokiem z 5 marca 2025 r. Sąd Rejonowy w Lubinie:
ustalił nieistnienie stosunku prawnego kredytu wynikającego z umowy o kredyt hipoteczny z czerwca 2006 r., zawartej przez powoda z Bankiem Millennium S.A. w Warszawie;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd podzielił argumenty przedstawione przez kancelarię, przemawiające za nieważnością umowy. Podając ustne motywy rozstrzygnięcia sąd wskazał, że jego główne wątpliwości dotyczą klauzuli ryzyka kursowego. W cenie sądu jest ona abuzywna i czyni umowę nieważną w całości. Zdaniem Sądu jest to główny problem tego typu kredytów.
Sąd odniósł się do tego, że strona pozwana (bank) próbowała przekonywać, że udzieliła wystarczających informacji kredytobiorcy, jednakże w ocenie Sądu informacje te były zbyt ogólne. Nie wystarczy bowiem bardzo ogólna informacja, że istnieje jakieś bliżej nieokreślone ryzyko. Konieczne jest ostrzeżenie o możliwym zakresie zmian kursowych. Sąd zwrócił uwagę na fakt, że bank nie przedstawił historycznych zmian kursu, a jedynie zapewniał o stabilności kursu CHF. Udzielając kredytu na 30 lat bank powinien przedstawić, jak historycznie zmieniał się kurs waluty obcej w takim okresie.
Sąd Rejonowy w Lubinie słusznie również zwrócił uwagę, że o ile bank sygnalizował możliwość niewielkich wahań rat, to nie poinformował kredytobiorcy o możliwości wzrostu salda zadłużenia.
Za abuzywne uznał Sąd również postanowienia dotyczące ustalania kursu franka szwajcarskiego, odwołujące się do tabeli kursowej.
W konsekwencji Sąd uznał całą umowę za nieważną i uwzględnił żądanie kredytobiorcy, ustalając nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytowej i obciążając kosztami postępowania w całości bank.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie, niespełna 8 miesięcy po wniesieniu pozwu. Postępowanie dowodowe ograniczyły się do przeprowadzenia dowodów z dokumentów oraz przesłuchania kredytobiorcy. Sąd oddalił wnioski dowodowe banku o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka oraz dowodu z opinii biegłego.
Wcześniej w tej sprawie sąd udzielił zabezpieczenia, wstrzymując obowiązek spłaty rat kredytu do prawomocnego zakończenia postępowania.
Korzyść kredytobiorców wynikająca z nieważności umowy kredytowej (uwzględniająca również anulowanie przyszłych rat) to ok. 111.370 zł (przy kwocie udostępnionego kapitału 98.185 zł).