Wyrokiem z 15 listopada 2023 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił, że umowa kredytu z sierpnia 2006 r. zawarta pomiędzy powodami a GE Money Bankiem Spółką Akcyjną z siedzibą w Gdańsku, którego następcą prawnym jest strona pozwana jest nieważna, a stosunek prawy nawiązany na jej podstawie nie istnieje;
zasądził od strony pozwanej Banku BPH Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku łącznie na rzecz powodów kwotę 268.887,24 zł (dwieście sześćdziesiąt osiem tysięcy osiemset osiemdziesiąt siedem złotych 24/100) z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 4 marca 2023r. do dnia zapłaty;
kosztami procesu obciążył w całości pozwany bank.
Sąd wskazał, że powodowie zawarli umowę jako konsumenci i nie zostali należycie poinformowani o skutkach zawartej umowy. Ciężar ryzyka ponosili wyłącznie kredytobiorcy. Dodatkowo powodowie wykazali, że banki jeszcze przed 2006 r. miały świadomość negatywnych dla kredytobiorców skutków wynikających z kredytów powiązanych z walutami obcymi.
Sąd odniósł się też do paragrafu 17 umowy wskazując, że jest to tylko zabieg stylistyczny, a zapis ten należy traktować jako całość - zgodnie z orzecznictwem TSUE. Sąd wskazał, iż ma świadomość najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego (wyroki z 19.09.2023 r.), ale nie podziela tej argumentacji.
Korzyści wynikające ze stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, obejmujące zasądzone na rzecz kredytobiorców kwoty oraz sumę anulowanych przyszłych rat kredytu, wynoszą w tej sprawie ponad 320.000 zł (przy kredycie wypłaconym w kwocie 278.000 zł).