Wyrokiem z 17 kwietnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
ustalił nieistnienie pomiędzy stronami stosunku prawnego wynikającego z umowy o kredyt hipoteczny sporządzonej dnia 1.02.2007 r., zawartej w dniu 5.02.2007 r. pomiędzy powodami a Bankiem Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie z uwagi na nieważność umowy w całości;
zasądził od strony pozwanej Banku Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie łącznie na rzecz powodów kwotę 153.774,95 zł (sto pięćdziesiąt trzy tysiące siedemset siedemdziesiąt cztery złote i dziewięćdziesiąt pięć groszy) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 12 kwietnia 2023 r. do dnia zapłaty;
oddalił dalej idące żądanie główne w zakresie odsetek;
kosztami postępowania w całości obciążył bank.
Sąd Okręgowy w Legnicy podzielił przedstawioną przez kancelarię argumentację przemawiającą za nieważnością umowy z powodu abuzywności postanowień odnoszących się do przeliczeń kursowych oraz wprowadzających do umowy nieograniczone ryzyko kursowe. Po wyeliminowaniu z umowy tych postanowień umowy nie da się wykonać, co skutkuje koniecznością stwierdzenia, że taka umowa jest nieważna.
Sąd uwzględnił żądanie zapłaty wszystkich kwot dochodzonych pozwem wraz z odsetkami liczonymi od dnia następującego po upływie 30 dni od doręczenia bankowi przedsądowego wezwania do zapłaty. Nieznaczne oddalenie powództwo dotyczyło odsetek, których powodowie żądali od dnia następującego po upływie 7 dni od doręczenia wezwania do zapłaty.
Kosztami postępowania sąd w całości obciążył przegrywający bank.
Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie, po upływie 10 miesięcy od złożenia pozwu. Wcześniej w tej sprawie sąd udzielił powodom zabezpieczenia, wstrzymując obowiązek dokonywania spłat rat kredytu. Postępowanie dowodowe ograniczyło się do przesłuchania powodów i przeprowadzenia dowodu z dokumentów.
Całkowita korzyść kredytobiorców wynikająca z ustalenia nieważności umowy, z uwzględnieniem anulowanych przyszłych rat kredytu, to ok. 236.000 zł (przy kwocie kredytu 153.000 zł).